איתור כספים אבודים בנק ישראל

חטיבת הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, השיקה מערכת, לאיתור כספים וחשבונות נשכחים בבנקים. מערכת "הר הכסף", מאפשרת ללקוחות הבנקים, לאתר בקלות, וללא עלות, כספים אבודים הנמצאים בחשבונות בנקים נשכחים, ופיקדונות ללא תנועה. בנוסף מאפשרת המערכת, גם חיפוש חשבונות, על שם אדם שנפטר. במערכת הבנקאית, קיימים נכון להיום, 539 אלף חשבונות בנק אבודים, ובמצטבר קיימים 6.8 מיליארד שקלים. במאמר זה נבין את המשמעות של איתור כספים אבודים בנק ישראל.

 

חשבונות נשכחים ופיקדונות ללא תנועה

חשבונות נשכחים וחשבונות שאין בהם תנועה, כלומר חשבונות שלא התקיימה בהם פעילות במשך 10 חודשים, ושהבנק לא הצליח לאתר את בעליהם במשך לפחות חודשיים, ועד לזמן הפירעון שלהם. בנוסף, גם חשבון עו"ש שלא התקיימה בו פעילות במשך 10 חודשים, והבנק לא הצליח למצוא את בעליו, במשך חודשיים נוספים, נחשב לחשבון נשכח. זאת ועוד, חשבונות פעילים ולא פעילים של אנשים שנפטרו, חשבונות ביתרת זכות וכן ביתרת חובה, גם הם חשבונות נשכחים.

 

ישנם גם חשבונות מסוימים, עליהם הלקוח יודע, אך לא נתן הוראה מפורשת, כיצד הוא מעוניין להשקיע, את הכסף הקיים בחשבון. במקרה כזה, אם הבנק לא מצליח לאתר את הבעלים, ברירת המחדל היא, מה שקובע החוק.

 

"הר הכסף"

הר הכסף הוא מנוע חיפוש חינמי, המאפשר איתור של סוגי כספים שונים, הקיימים למספר זהות מסוים, המוכנס למערכת. רשות ההון, ביטוח וחיסכון של משרד האוצר, בשיתוף עם בנק ישראל, מפעילים 3 מנועי חיפוש אינטרנטיים: "הר הכסף", "הר ביטוח" ו"המסלקה הפנסיונית". בתחילת דרכו, ניתן היה לחפש באתר הר הכסף, חשבונות של קופות גמל, קרנות פנסיה ופוליסות ביטוח. אולם כיום, התרחב השרות של האתר, והוא מציע גם אפשרות, לאיתור חשבונות בנק רדומים, וכן כספים הקיימים על שם קרובי משפחה שנפטרו.

 

באתר הר ביטוח החינמי, ניתן לערוך חיפוש אחר פוליסות ביטוח שונות, עבור מספר זהות שהוכנס למערכת, כולל עבור אדם שנפטר. במסלקה הפנסיונית, ניתן לבדוק חסכונות פנסיוניים הקיימים עבור מספר זהות מסוים. אתר זה אינו חינמי, וקיימת עלות מסוימת, לכל חיפוש בו.

 

מידע מוגבל

המידע שנימסר, באמצעות אתר הר הכסף, לגבי חשבונות נשכחים וחשבונות ללא תנועה, הוא שם הבנק בו נמצא הפיקדון בלבד, ולא נימסר מידע, על גובה היתרה בחשבון, סוג החשבון או מספר החשבון. זאת כדי לאזן בין הרצון, לקבלת מידע בשקיפות וללא עלות, לבין הצורך להגן על הפרטיות. האתר מגביל את אפשרות החיפוש בו, ל- 10 חיפושים למספר זהות, ולאחר עשר כניסות, המערכת נועלת את אפשרות החיפוש, למספר זה. מערכת הר הכסף, מאפשרת שמירה של התוצאות המתקבלות, דבר המאפשר חיסכון בכניסות.

 

שינויים, ביטולים, ומשיכת כספים, ניתן לעשות רק מול החברות הפיננסיות, בהן נמצא החשבון.

 

כספים אבודים

כספים אבודים, הם כספים שנשכחו עם השנים, או שאין מודעות לקיומם. כספים אלו יכולים להיות: קרן פנסיה, קופות גמל או חסכון פנסיוני אחר, פוליסת ביטוח, וכן חשבונות בנק. כספים אבודים, יכולים להיות שייכים, גם לאדם שכבר נפטר.

 

באלו מקרים קיימים כספים אבודים

ישנם מספר פרמטרים, שעל פיהם ניתן לדעת, האם קיימים כספים אבודים, לדוגמה:

  • במקרה של שינוי מקום עבודה, והפקדת כספי הפנסיה לעובד, בחסכון פנסיוני השונה ממקום העבודה הקודם.
  • במקרה של החלפת חשבון בנק.
  • במקרה של החלפת כתובת מגורים, ללא עדכון משרד הפנים.
  • במקרה של כפל ביטוחים – כלומר, שני ביטוחים מחברות ביטוח שונות, הנרכשים על ידי מבוטח אחד, וקיים בהם כיסוי על רכיב ביטוח זהה.
  • במקרה של החלפת שם במשרד הפנים.
  • במקרה של פתיחת חסכון או קופת גמל על שימכם ללא ידיעתכם, על ידי קרוב משפחה.

 

חיפוש כספים אבודים בהר הכסף

חיפוש כספים אבודים בהר הכסף, נעשה באמצאות, הכנסת מספר הזהות של המחפש או של האדם הקרוב שנפטר. המערכת מאתרת את כל הכספים האבודים הקיימים, על מספר הזהות שהוכנס אליה, ובתום החיפוש, מנפיקה דף תוצאות. דף זה, כולל רשימה של כל החברות הפיננסיות, בהן נמצאים הכספים האבודים, וכן דרכי יצירת קשר עם החברות השונות.

 

"חיפוש כספים על שמי"

אופן השימוש באתר הר הכסף, פשוט ביותר, כל שצריך לעשות הוא, להיכנס לאתר, ולהקליק על הקישור: חיפוש כספים על שמי. לפני החיפוש, צריך להזין את הפרטים האישיים שלכם, בשדות המתאימים. יש צורך, להכניס למערכת את מספר הזהות המלא, כולל סיפרת הביקורת, ואת תוקף הנפקת תעודת הזהות. במידה והחיפוש נערך עבור קטין, אשר טרם הונפקה לו תעודת זהות, יש להזין את הערך "נתון חסר".

 

לאחר מכן, תתבקשו לענות על מספר שאלות זיהוי, ולאחריהן, מספר שאלות לצרכי אבטחה. בנוסף, יש לענות על שאלות אימות, ולהעתיק את שדה הטקסט, המופיע על המסך. במידה וישנם דברים לא ברורים במהלך התהליך, ניתן לקבל עזרה על כל אחד משדות המילוי, בהקשה על צלמית סימן שאלה, הנמצא בסמוך לכל שדה. להתחלת ביצוע החיפוש במערכת, יש לאשר את תקנון האתר, ולהקיש על כפתור החיפוש.

 

תוצאות החיפוש בהר הכסף

לקבלת דף תוצאות החיפוש, יש ללחוץ על כפתור: "לתוצאות החיפוש". דף התוצאות המתקבל, מכיל טבלה ובה רשימת כל התוכניות הרלוונטיות, לתעודת הזהות שהוכנסה למערכת. בכל שורה בדף התוצאות, רשום שם של חברה פיננסית, בה נמצאת תוכנית מסוימת וכן דרכי יצירת הקשר, עם אותה חברה. בנוסף, ניתן לעבור בין התוצאות השונות: חיפוש תוכניות חיסכון וחשבונות בנקים, עלי ידי לחיצה על כפתור המעבר הירוק. מעבר זה, אינו נספר במכסת החיפושים של המערכת.

 

הפניה לגופים הפיננסים

לאחר קבלת דף התוצאות ממערכת הר הכסף, הפניה לגופים הפיננסים השונים, נעשית באופן אישי, על ידי כניסה לאזור האישי, באתר החברה. הכניסה מאפשרת צפייה, בכל הכספים המתנהלים, עבור מספר הזהות שהוכנס – הכספים הפעילים וכן הכספים הרדומים. בנוסף, ניתן לצפות גם בתשלומים החודשיים המשולמים, הפרמיות עליהם וכן בפוליסות ביטוח קיימות ובכיסויים שהן מעניקות.

 

כדאי לשים לב

הר הכסף וכן הר ביטוח, שניהם מנועי חיפוש חינמיים, אך יש היום חברות רבות, המציעות חיפוש אחר כספים אבודים, תוך ניצול האזרח התמים, וגביית כסף על שירות המוצע בחינם. בהקלדה של מילות החיפוש "הר הכסף" למשל, מגיעים בתוצאות, גם לחברות אלו, הקוראות לעצמן, בשמות מנועי חיפוש אלו, או שמות דומים. לכן, לפני הכניסה לאתרים, כדאי לבדוק היטב, שאכן הגעתם למקום הנכון.

 

לסכום

חשבונות נשכחים וחשבונות ללא תנועה, כוללים פיקדונות שלא בוצעה בהם פעילות, במשך 10 חודשים, ושהבנק לא הצליח ליצור קשר ולאתר את בעליהם. בנוסף ,חשבונות נשכחים יכולים להיות, גם חשבון עובר ושב, וכן חשבונות פעילים ולא פעילים של אנשים שנפטרו. הר הכסף הוא מנוע חיפוש חינמי, המאפשר איתור של סוגי כספים שונים, על פי מספר זהות מסוים. בהר הכסף גם ניתן לאתר כספים אבודים, שנשכחו עם השנים, או שאין מודעות לקיומם. דף התוצאות המתקבל מהמערכת, מכיל את רשימת כל התוכניות וחשבונות הבנק הרלוונטיים, לתעודת הזהות. לצד כל תוכנית או חשבון בנק מופיע שם החברה הפיננסית, בה מתנהלת התוכנית וכן דרכי יצירת הקשר איתה.

מידע נוסף על הר הכסף

הר הכסף בדיקה חינם
הר הכסף בדיקה חינם

"הר הכסף", הינו מנוע איתור של כספים אבודים, המאפשר איתור חינמי, לכל אזרח ישראלי, של הכספים הקיימים על שמו. הר הכסף, הוא אחד מתוך 3

קרא עוד »
הר הכסף חסכונות
הר הכסף חסכונות

רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון של משרד האוצר, אחראית להסדרה ולפיקוח, בתחום השירותים הפיננסיים בישראל. תחומי האחריות של הרשות הם: שוק החיסכון הפנסיוני, הביטוח ושירותים

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן