הר הכסף בדיקה חינם

"הר הכסף", הינו מנוע איתור של כספים אבודים, המאפשר איתור חינמי, לכל אזרח ישראלי, של הכספים הקיימים על שמו. הר הכסף, הוא אחד מתוך 3 אתרים דומים, שהועלו לאינטרנט על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון של משרד האוצר, בשיתוף עם בנק ישראל. האתרים הנוספים הם: "הר ביטוח" המאפשר איתור חינמי של כספי פוליסות ביטוח שונות, הרשומות על מספר זהות שהוכנס למערכת, וכן "המסלקה הפנסיונית" בה ניתן לבדוק את החסכונות הפנסיונים, הקיימים עבור מספר זהות.

 

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

רשות שוק ההון, היא רשות ממשלתית, הקיימת תחת משרד האוצר. הרשות אחראית להסדרה ופיקוח, של השירותים הפיננסיים בישראל. תפקידי הרשות, הם להגן ולשמור על האינטרסים של המבוטחים והחוסכים, ולהבטיח את יציבות הגופים המוסדיים, כדי שיוכלו לעמוד בהתחייבויותיהם, כלפי הציבור. השקת מנוע החיפוש הר הכסף, ומנועי החיפוש האחרים, הוחלטה בעקבות הצטברות כספים רבים, בחברות הפיננסיות השונות, כספים שהקשר שלהם עם בעליהם נותק.

 

הכספים שניתן לאתר בהר הכסף

הר הכסף, הוא מנוע חיפוש, המאפשר בדיקה חינמית לכל אזרח ישראלי, כדי לאתר סוגי כספים שונים, הקיימים למספר הזהות המוקלד למערכת. בתחילת דרכו, ניתן היה לאתר באתר, חשבונות של קופות גמל, קרנות פנסיה ופוליסות ביטוח. אולם כיום, התרחב השרות של האתר, וניתן גם לחפש בו חשבונות בנק רדומים, כלומר חשבונות, שחלפו 10 חודשים, מהפעילות האחרונה שנעשתה בהם. בנוסף, ניתן לאתר באתר, כספים של קרובי משפחה שנפטרו

 

כספים אבודים

מערכת הר הכסף, מאפשרת גם חיפוש של כספים אבודים. כספים אלו, הם כספים שנשכחו עם השנים, או שאין מודעות לקיומם, גם כאלו השייכים לאדם שכבר נפטר, ושהוא עצמו לא היה מודע לקיומם. כספים אבודים, יכולים להימצא בקרן פנסיה, קופת גמל או חיסכון פנסיוני אחר, פוליסות ביטוח, חשבונות בנק ועוד. 

 

המקרים בהם קיימים כספים אבודים

ישנם מספר פרמטרים, שעל פיהם ניתן לדעת, האם קיימים כספים אבודים, לדוגמה:

  • במקרה של שינוי מקום עבודה, והפקדת כספי הפנסיה לעובד, בחסכון פנסיוני השונה ממקום העבודה הקודם.
  • במקרה של החלפת חשבון בנק.
  • במקרה של החלפת כתובת מגורים, ללא עדכון משרד הפנים.
  • במקרה של כפל ביטוחים – כלומר, שני ביטוחים מחברות ביטוח שונות, הנרכשים על ידי מבוטח אחד, וקיים בהם כיסוי על רכיב ביטוח זהה. 
  • במקרה של החלפת שם במשרד הפנים.
  • במקרה של פתיחת חסכון או קופת גמל על שימכם ללא ידיעתכם, על ידי קרוב משפחה.

 

אופן החיפוש בהר הכסף

אופן השימוש באתר הר הכסף, פשוט ביותר, כל שצריך לעשות הוא, להיכנס לאתר ולהקליק על הקישור: "חיפוש כספים על שמי". לפני החיפוש, יש צורך להזין את הפרטים האישיים, בשדות המתאימים. יש צורך, להכניס את מספר הזהות המלא, כולל סיפרת הביקורת, ואת תוקף הנפקת תעודת הזהות. במידה והחיפוש נערך עבור קטין, אשר טרם הונפקה לו תעודת זהות, יש להזין את הערך "נתון חסר".

לאחר מכן, יש צורך לענות על מספר שאלות זיהוי, ולאחריהן, מספר שאלות לצרכי אבטחה. בנוסף, יש לענות על שאלות אימות, ולהעתיק את שדה הטקסט, המופיע על המסך. . כדי לקבל מידע נוסף, על כל אחד משדות המילוי, ניתן להקיש על צלמית סימן שאלה, הנמצא בסמוך לכל שדה. להתחלת ביצוע החיפוש במערכת, יש לאשר את תקנון האתר, ולהקיש על כפתור החיפוש.

 

מספר הכניסות להר הכסף

מערכת הר הכסף, מאפשרת עד 10 חיפושים, לכל מספר זהות שמוכנס, ומדווחת בעת החיפוש, על מספר הכניסות הנותרות. לאחר עשר כניסות, המערכת נועלת את אפשרות החיפוש, לאותו מספר זהות. מערכת הר הכסף, מאפשרת שמירה של התוצאות המתקבלות, דבר המאפשר חיסכון בכניסות.

 

תוצאות החיפוש

כדי לקבל את דף תוצאות החיפוש, יש ללחוץ על כפתור: "לתוצאות החיפוש". דף התוצאות המתקבל, מכיל טבלה ובה רשימת כל התוכניות הרלוונטיות, לתעודת הזהות שהוכנסה למערכת. בכל שורה בדף התוצאות, רשום שם של חברה פיננסית, בה נמצאת תוכנית מסוימת וכן דרכי יצירת הקשר, עם אותה חברה. בנוסף, ניתן לעבור בין התוצאות השונות: חיפוש תוכניות חיסכון וחשבונות בנקים, עלי ידי לחיצה על כפתור המעבר הירוק. מעבר זה, אינו נספר במכסת החיפושים של המערכת.

 

שמירת הנתונים 

מומלץ לשמור את דף התוצאות, שמנפיקה מערכת הר הכסף. הדף ניתן לשמירה, על ידי הדפסתו, הורדת הקובץ כקובץ אקסל, וכן שליחתו על ידי המערכת כקובץ PDF, לתיבת המייל האישית.

 

מגבלות החיפוש בהר הכסף

מנוע חיפוש הר הכסף, פועל בשקיפות מלאה מול האזרח, אך יש למערכת מספר מגבלות שכדאי להכיר. כאמור, האתר מגביל את החיפוש לכל מספר זהות, ל- 10 חיפושים. בנוסף, דף התוצאות שמתקבל, מאפשר רק צפייה בנתונים, ולא שינוי שלהם. שינויים, ביטולים, ומשיכת כספים, ניתן לעשות, רק מול החברות הפיננסיות עצמן.

 

הפנייה לגופים הפיננסים

לאחר קבלת דף התוצאות ממערכת הר הכסף, הפניה לגופים הפיננסים השונים, נעשית באופן אישי, על ידי כניסה לאזור האישי, באתר החברה. הכניסה מאפשרת צפייה, בכל הכספים המתנהלים, עבור מספר הזהות שהוכנס – הכספים הפעילים וכן הכספים הרדומים. בנוסף, ניתן לצפות גם בתשלומים החודשיים המשולמים, הפרמיות עליהם וכן בפוליסות ביטוח קיימות ובכיסויים שהן מעניקות.

 

כדאי לשים לב

הר הכסף וכן הר ביטוח, שניהם מנועי חיפוש חינמיים, אך יש היום חברות רבות, המציעות חיפוש אחר כספים אבודים, תוך ניצול האזרח התמים, וגביית כסף על שירות המוצע בחינם. בהקלדה של מילות החיפוש "הר הכסף" למשל, מגיעים בתוצאות, גם לחברות אלו, הקוראות לעצמן, בשמות מנועי חיפוש אלו, או שמות דומים. לכן, לפני הכניסה לאתרים, כדאי לבדוק היטב, שאכן הגעתם למקום הנכון, ומי שמטפל בכם הוא גורם מוסמך, המפוקח על ידי משרד האוצר, ועושה זאת בחינם.

חלק מהאזרחים המחפשים בגוגל: "הר הכסף טלפון", מקבלים בעקבות כך, טלפון מגורמים המזדהים כהר הכסף. כדאי לדעת, שלאתר הר הכסף אין מספר טלפון, והוא משמש רק כמנוע חיפוש, לאיתור עצמי של כספים שונים. 

 

לסכום

רשות שוק ההון, היא רשות ממשלתית, הקיימת תחת משרד האוצר. הרשות אחראית להסדרה ופיקוח, של השירותים הפיננסיים בישראל. במסגרת תפקידה, העלתה הרשות לאינטרנט, את מנוע החיפוש הר הכסף. הר הכסף, מאפשר בדיקה חינמית לכל אזרח ישראלי, לאיתור סוגי כספים שונים, הקיימים למספר זהות מסוים. מערכת הר הכסף, מאפשרת גם חיפוש של כספים אבודים. כספים אלו, הם כספים שנשכחו עם השנים, או שאין מודעות לקיומם, גם כספים השייכים לאדם שכבר נפטר, ושהוא עצמו לא היה מודע לקיומם. אופן השימוש באתר הר הכסף, פשוט ביותר, כל שצריך לעשות הוא, להיכנס לאתר ולהקליק על הקישור: "חיפוש כספים על שמי". לצורך החיפוש, יש צורך, להכניס את מספר הזהות המלא, ולענות על מספר שאלות. דף התוצאות המתקבל, מכיל טבלה ובה רשימה של כל התוכניות הפיננסיות הקיימות לתעודת הזהות שהוקלדה, שם החברה בה קיימת התוכנית, וכן דרכי יצירת הקשר עם החברה. הפניה לחברות השונות, נעשית באופן אישי, על ידי כניסה לאזור האישי, באתר החברה.

מידע נוסף על הר הכסף

הר הכסף חסכונות
הר הכסף חסכונות

רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון של משרד האוצר, אחראית להסדרה ולפיקוח, בתחום השירותים הפיננסיים בישראל. תחומי האחריות של הרשות הם: שוק החיסכון הפנסיוני, הביטוח ושירותים

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן