מהו ביטוח משכנתא ומדוע הוא חשוב?

מדינת ישראל מתאפיינת באחוז גבוה של זוגות צעירים עם בעלות על נכס למגורים, או לפחות תוכנית עתידית להיות בעלים של נכס כזה. מאחר שרוב הזוגות הצעירים לא צברו עושר פיננסי אשר מאפשר להם לרכוש דירה, הם נפנים אל סניפי הבנק השונים לצורך נטילת משכנתא. משכנתא הינה הלוואה הניתנת לצורך רכישת נכס למגורים, ויש לה מאפיינים ייחודים.

 

כנגד ההלוואה הגדולה שמעניק הבנק לצורך רכישת דירה, הוא משעבד את הנכס הנרכש כבטוחה. פעולה זאת נועדה להבטיח לבנק החזר מלא (בניקוי הוצאות) של ההלוואה, במקרה שהלווים יתקשו לעשות כן. אולם, מאחר שנטילת משכנתא הינה בבחינת נטל כלכלי לא מבוטל, נדרשים הלווים, בנוסף לשעבוד הנכס, גם לרכוש ביטוח משכנתא, שנועד להבטיח את הסדר התשלום לבנק בהתקיים תרחישים שונים.

 

אילו סוגי רכיבים קיימים בביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא כולל שלושה רכיבים עיקריים:

ביטוח חיים – מיועד להבטיח את תשלום יתרת המשכנתא לבנק, במקרה של פטירת אחד מבני הזוג הלווים. מאחר שהחזר משכנתא בידי בן זוג יחיד שנותר לבדו עלול להקריס אותו מבחינה כלכלית, מוטלת על בני הזוג חובה לרכוש רכיב ביטוח זה כחלק מסל ביטוחי המשכנתא.

ביטוח מבנה – מיועד להבטיח את תשלום יתרת המשכנתא לבנק , במקרה בו ערך הנכס יורד בצורה דרסטית בעקבות אירוע קיצוני כזה או אחר: שריפה, רעידת אדמה, נזילת מים משמעותית ועוד. גם רכיב זה הינו רכיב חובה, והבנק מתנה את ביצוע המשכנתא בקיום כיסוי זה במסגרת סל הביטוחים שרוכשים הלווים.

ביטוח תכולה – רכיב זה מיועד להבטיח ללווים את החזר הערך שהוגדר במסגרת הביטוח עבור תכולת הדירה, במידה שחלה פגיעה משמעותית ברכוש עקב אירוע שהוגדר בפוליסה: גניבה, שריפה וכו'. רכישת ביטוח תכולה איננה מוגדרת כחובה לצורך ביטוח משכנתא והיא נתונה לשיקול דעתם הבלעדי של הלווים.

 

רכישת ביטוח משכנתא

הבנקים מחזיקים בסוכנויות לביטוח מטעמם, אשר מציעות פוליסות ביטוח שונות למוצרי המשכנתא השונים. היתרון הגדול של הבנקים בהקשר זה הוא הנגישות והמהירות שבה יכולים הלווים לסגור את התהליך. במקרים רבים, רכישת הפוליסה יכולה להתבצע תוך שימוש בעמדות לשימוש עצמי הממוקמות בסמוך לסניפי הבנק עצמם, מה שמקל מאוד על התהליך וחוסך לא מעט טרחה מצד הלווים.

אפשרות שניה היא לרכוש פוליסות ביטוח משכנתא מחברות הביטוח השונות המציעות פוליסה כזאת. במרבית המקרים, פוליסה כזאת תהיה זולה יותר מזו שמוצעת לכם על ידי סוכנות הביטוח של הבנק.

מעקב אחר יתרת המשכנתא

מעקב אחר יתרת המשכנתא

בכל הקשור לתשלומי הביטוח למשכנתא, כדאי מאוד לעקוב באופן שוטף אחר יתרת ההלוואה שלקחתם מן הבנק. עם השנים, צפויה יתרת ההלואה שנלקחה מן הבנק לקטון, ולפיכך, אמורים להתעדכן גם תעריפי הביטוח המשולמים עבור הרכיבים הרלוונטיים.

 

לסיכום

ביטוח משכנתא הינו מוצר שנועד להבטיח את ביצוע יתרת תשלומי המשכנתא לבנק במקרה של פטירת אחד מבני הזוג או פגיעה משמעותית בנכס. תוכלו לרכוש ביטוח משכנתא בכל אחת מסוכנויות הביטוח מטעם הבנק או בחברות הביטוח השונות. חשוב יהיה לעקוב אחר יתרת התשלומים לאורך מחזור חיי ההלוואה, על מנת לוודא התאמת תשלומי תעריפי הביטוח, ליתרת ההלואה.

מידע נוסף על הר הכסף

הר הכסף לאדם שנפטר ראשית
הר הכסף לאדם שנפטר

פטירה היא עניין כואב והדרך לריפוי הנפש לא תמיד קלה. ועם זאת, אין מנוס מלהתחיל ולטפל בהרבה מאוד עניינים בירוקרטיים שאותו אדם השאיר אחריו. האם

קרא עוד »
המסלקה הפנסיונית
הר הכסף המסלקה פנסיונית

אם יש לכם ביטוח כלשהו, או שאי פעם ביררתם בנוגע לתוכנית פנסיה חדשה או קיימת, נחשפתם בוודאי לביטוי בשם "המסלקה הפנסיונית". מדובר במערכת השייכת למשרד

קרא עוד »
הר הכסף ראשית
הר הכסף היעדר תביעות

אחרי הרפורמה המבורכת של הר הכסף והר הביטוח שמאפשרים לאזרחים לקבל מידע על כספים וביטוחים שקיימים להם באופן מקוון ומהיר, מתאפשר לראשונה גם לקבל ישירות

קרא עוד »
מציאת כספי פיצויים
מציאת כספי פיצויים

אורח החיים הדינאמי וההתנהלות היומיומית שלנו מאופיינים בשינויים תדירים אשר יש להם השפעה על העולם הפיננסי שלנו. בתוך כך, לעיתים, נסיבות החיים מובילות אותנו לניתוק

קרא עוד »
פציעה עקב דריכה על מסמר
מהו ביטוח אובדן כושר עבודה?

ביטוח אובדן כושר עבודה הינו אחד משלושה רכיבים עיקריים המנוהלים באמצעות קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, ותפקידו להבטיח תשלום קצבה חודשית במקרה שבו העמית החוסך

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן