מסלקה פנסיונית

כולנו חוסכים משהו. רובנו חוסכים לפנסיה וחלקנו מנהלים גם קופת גמל, נהנים מביטוח מנהלים או קרן השתלמות. אלא שלא בטוח שאם נעיר אתכם בשעת לילה מאוחרת, תדעו לומר לנו כמה כסף בדיוק חסכתם, היכן נמצא כל סכום צבור ומעל לכל – האם הקצבה שתקבלו תוכל לקיים אתכם בגיל הפרישה.

 

המסלקה הפנסיונית

בדיוק מסיבה זו, הקימו במשרד האוצר את המסלקה הפנסיונית – מערכת מתוחכמת המתממשקת לכל חברות הביטוח והפנסיה בישראל ומפעילה שירות נגיש וידידותי לציבור, שיאפשר לו לקבל תמונה מלאה של כל חסכונותיו. אז מהם יתרונות המסלקה? כמה עולה להשתמש בה? האם יש לה גם חסרונות? ומה בכלל ההבדל בינה לבין הר הכסף הממשלתי?

 

מסלקה פנסיונית מה זה בעצם?

צמד המילים הזה מוכר לכם בוודאי ולא במקרה. המסלקה הפנסיונית היא תשתית מידע מתקדמת שבה ניתן להתעדכן בכל הנוגע לפנסיה וקופות הגמל ולבצע פעולות בכל המוצרים הקיימים לנו.

מדובר במערכת טכנולוגית השייכת למשרד האוצר ובה החוסכים וסוכני הביטוח או היועצים שלהם (בכפוף להרשאה מהלקוח) יכולים לבצע פעולות שונות, לשאוב מידע בנוגע לחסכונות הפנסיוניים הקיימים ולהתנהל בפשטות ונוחות. המסלקה מסוגלת לחסוך ולמטב עלויות ולהפוך את תחום הפנסיה וקופות הגמל לנוח ונגיש יותר.

 

דוח מסלקה פנסיונית

המידע המאוחסן במסלקה הפנסיונית הינו חסוי ואיננו נגיש ופתוח כלל. על מנת לקבל אותו באופן אישי ולצפות במידע, יש להזמין דוח מסלקה פנסיונית הכולל את כל סכום הכסף שצבור בחסכונות השונים והיכן כל סכום נמצא, באילו תוכניות כספנו מושקע ומהם דמי הניהול המשולמים.

 

עזרה מגורם מקצועי בתחום

מאחר והדו"ח מופק ומציג נתונים שמתאימים לקריאה ופענוח מקצועיים, מומלץ להיעזר בגורם מקצועי מתחום הביטוח, שיוכל לעבור איתכם על הדו"ח ולענות עבורכם לשאלות.

כאשר מזמינים דוח מהמסלקה הפנסיונית, הבקשה נשלחת במקביל לכל הגופים הרלוונטיים: חברות הביטוח, קרנות הפנסיה וקופות הגמל. כל גוף יהיה מחויב לספק את הנתונים שברשותו תוך 3 ימי עסקים. ברגע שכל המידע בידינו, נוכל לקבל תמונה מלאה וברורה של מצב החסכונות והנכסים הפנסיוניים הקיימים לכם.

 

מסלקה פנסיונית עלות

אז כמה עולים בפועל שירותי המסלקה הפנסיונית? נתחיל מהתנאים החשובים: כאשר הזמנת הדוח מתרחשת על ידי גורם אחר, כמו למשל סוכן הביטוח שלנו, עליו להירשם לאתר ולהזדהות באמצעות כרטיס אשראי. אם בקשת הדוח תתבצע על ידי המבקש עצמו, יהיה אפשר לקבל אותו ברישום מקוצר ובהזנה של מספר פרטים אישיים בלבד.

עלות הזמנת דו"ח אודות כלל הנכסים הפנסיונים נכון לשנת 2021 הינה 18 ₪ ודורשת רישום וביצוע הליך הזדהות באתר המסלקה, באתר שלנו הר הביטוח ניתן לקבל שרות זה ללא עלות

 

עד כמה מאובטח אתר המסלקה?

כל המידע במסלקה הינו חסוי ומאובטח ונמחק כל שבעה ימים. המסלקה איננה שומרת או צוברת מידע במערכת מתוקף חוק שנקבע בנושא וזוהי הסיבה שכל הפקת דו"ח מייצרת תהליך פנייה מחדש לחברות השונות וגיבוש המידע אורך 3-4 ימי עסקים.

מי שיכול ורשאי להיות חשוף למידע הוא החוסכים, או בעלי המקצוע המורשים כמו יועצי השקעות וסוכני ביטוח. המערכת בכל מקרה תאמת את הנרשם באמצעות כמה דרכים אפשריות, כמו רשות האוכלוסין, כרטיס האשראי ותעודת הזהות.

 

תוכנית פנסיה

בנוסף, חוסכים חדשים שהצטרפו לראשונה לתוכנית פנסיה לא יוכלו לצפות בנתוניהם בשנה הראשונה, אך נתונים אלו יהיו גלויים לחברה אליה הם הצטרפו. כעבור שנה, כל אדם שחסך סכום מסוים לפנסיה יוכל לבדוק דרך המסלקה את כל הנתונים בנוגע לחסכונות שלו.

 

האם למסלקה קיימים חסרונות כלשהם?

למערכת המסלקה אין הרשאה או יכולת לספק ניתוח, פרשנות או ייעוץ כלשהם של הנתונים שנאספו ממנה. כדי לעשות זאת, עליכם לפנות לחברות הביטוח הרלוונטיות או סוכני הביטוח והם אלו שמוסמכים ויכולים לספק לכם המלצות מתאימות.

 

יתרונות ופעולות נפוצות

המסלקה הפנסיונית חושפת את מקור כל הכספים והסכומים הקיימים לכם. היא מאפשרת לאנשי המקצוע בעלי רישיון ואישור מטעמכם לבדוק את הנכסים הפיננסיים השייכים לכם ולייעל את תהליך הייעוץ המסופק. מערכת זו תוכל גם לסייע לחוסכים לצבור כסף רב יותר, תוך יישום שיטות נגישות ופשוטות. מטרת העל היא לאפשר לכל פנסיונר לחיות בבוא העת בכבוד ובנוחות.

כל אזרח נושא תעודת זהות יכול ליהנות משירותי המסלקה הפנסיונית תוך רישום פשוט וקצר. לאחר מכן יתקבלו שם משתמש וסיסמה שיכניסו את החוסך לאזור האישי שלו ויאפשרו לו לבקש מידע בנוגע לצבירה הפנסיונית: קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות וקופות גמל.

 

בקשת המידע המקיפה

בקשת המידע המקיפה ביותר במסלקה, שתאפשר לכם לקבל את תמונת המצב הממצה ביותר היא בקשת "מידע על כלל המוצרים הפנסיוניים בכל החברות". פעולה זו תשקף את מלוא החסכונות הקיימים (פעילים ובלתי פעילים), היכן התוכניות מנוהלות, מהם סכומי הכספים, דמי הניהול המשולמים, סכום הקצבה החזוי לגיל הפרישה, מוטבי הפוליסות השונות ועוד.

בקשות אפשריות אחרות כמו "בקשה למידע על המוצרים שלי בחברה מסוימת" או "מידע על מוצר ספציפי" יתאימו רק לחברה מסוימת או למוצרים מסוימים בהתאם לבקשתכם.

 

מידע חשוב

כל מידע שתבקשו כאמור, יתקבל תוך שלושה ימי עסקים וישמר במערכת למשך 7 ימי עסקים בטרם יימחק. לכן מומלץ לשמור באותו הרגע את האינפורמציה שהתקבלה, להוריד או להדפיס אותה. בנוסף, קיימת אפשרות לשלוח את הדוח שהופק למייל שלכם בקובץ מאובטח.

אם תרצו לקבל מידע שוטף, עליכם לבחור בתדירות הרצויה בעת שליחת הבקשה: אחת לחודש, אחת לרבעון או כל חצי שנה. אפשר לבחור לקבל את המידע באופן חד פעמי ולבקש אותו בעתיד אם תרצו וללא רישום מחדש.

 

הר הכסף מסלקה פנסיונית – מה ההבדל ביניהם?

מדובר בשתי מערכות השייכות ומופעלות ע"י משרד האוצר. הר הכסף מיועדת לאיתור חשבונות רדומים (בלתי פעילים) שאין בהם הפקדות כספים מעודכנות (כמו קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים). המידע באתר מציג את קיום הכספים והיכן הם נמצאים.

המסלקה הפנסיונית מספקת אינפורמציה לגבי כלל החשבונות – פעילים ובלתי פעילים לרבות מידע מלא ועדכני על צבירת החסכונות מכל הסוגים.

הבדל נוסף בין שתי המערכות הוא קבלת המידע בנוגע לנפטרים. אתר הר הכסף מאפשר לחוסכים לבדוק האם לקרובי משפחתם שנפטרו ישנם חסכונות וחשבונות שנותרו להם וליצור קשר עם המקום שבו הם קיימים במטרה למשוך את הכסף כיורשים.

במסלקה הפנסיונית לעומת זאת, אין דרך לקבל מידע על נפטרים.

 

לסיכום

אתר המסלקה הפנסיונית מכיל מידע רב, לרבות חסכונות צבורים, הפרשות עדכניות וכל תנועה מ-12 החודשים האחרונים. השירות ניתן לכל חוסך, סוכן ביטוח או יועץ בעלי רישיון תמורת תשלום סמלי ביותר ומסופק בצורה בהירה, פשוטה וגם מהירה למדי (עד 3 ימי עסקים), מבלי שהמידע יישאר חשוף במערכת.

 

בדיקה קצרה ומהירה

ועם זאת, כאשר דרושה לכם בדיקה מהירה ואפקטיבית בנוגע לחסכונות, קרנות וקופות שאינן פעילות, שלכם או של קרוב משפחה שנפטר, תוכלו לעשות זאת ללא המתנה דרך אתר הר הכסף. כאן תוכלו לצפות בכל הכספים הקיימים לכם, היכן הם נמצאים וליצור קשר עם החברה המחזיקה בהם. אם תרצו, תוכלו לבקש מהיועץ או סוכן הביטוח שלכם לבצע בשמכם פעולות הנוגעות לקופות אלו, כמו מעבר בין קופות, סגירת אחת מהן והעברת הסכום ממנה לקופה אחרת, משיכת הכספים ועוד.

מידע נוסף על הר הכסף

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן