8 סיבות אפשריות לכסף אבוד

במהלך החיים מתרגשים עלינו אירועים שונים, אשר משפיעים לא רק על הסטטוס האישי שלנו, אלא גם על הסטטוס הפיננסי שלנו. אנו רוכשים השכלה, עוברים בין עבודות, נפרדים מקרוב משפחה שנפטר, בוחרים להתקשר מול סוכן ביטוח אחר על מנת לנהל את סל הביטוחים שלנו, ועוד. לחלק מאירועי החיים האלו יש פוטנציאל לגרום לנו לנתק מגע עם כספים השייכים לנו ומנוהלים בקרנות ובקופות שונות.

 

מהן הסיבות שבגינן אנו מאבדים קשר עם הכסף השייך לנו?

כספי הפנסיה, הגמל והביטוח שלנו מנוהלים בקרנות ובקופות שהקשר שלנו הצרכנים איתן הוא, בלשון המעטה, לא תדיר. רבים מאיתנו לא מכירים את המיפוי השלם והמלא של כספי החיסכון שלנו בשגרה. כאשר מדובר בשינוי בתצורת הניהול של הכספים האלו, הבעיה אף מחמירה. הנה הסיבות הנפוצות שבגינן מאבדים לקוחות את הקשר עם הכספים שהפקידו ונצברו עבורם:

 

מעבר בין עבודות

שוק העבודה המתפתח מייצר עבורנו הזדמנויות שונות בתדירות הולכת וגדלה. אם בעבר הערכים של קביעות, יציבות תעסוקתית ושקט נפשי תפסו חלק מרכזי בהחלטה של עובד האם להישאר במקום עבודתו, הרי שהיום יותר ויותר עובדים בוחרים לממש את עצמם, בין היתר באמצעות התקדמות אל מקום עבודה אחר, אשר מציע להם תפקיד משמעותי יותר.

למעבר הזה, שבין עבודות, יש פוטנציאל השפעה רב על מיפוי הכספים המיועדים לחיסכון. עם ההצטרפות למקום העבודה החדש, לעיתים בשל חוסר מודעות, ולעיתים בשל חוסר קשב לנושא, נפתחות עבור העובד קופות וקרנות חדשות אליהן מופקדים כספי החיסכון החדשים. במעמד זה, רבים מן העובדים נוטים לאבד קשר עם הקופות הישנות.

 

משיכה חלקית של כספים מן הקופות

אירועים שונים בחייו של העובד מאפשרים לו, ולעיתים אף מאלצים אותו, למשוך באופן חלקי את הכספים השמורים עבורו בקופות אליהן הפריש במשך שנים. במקרים כאלו, נשכחת לעיתים יתרת הכספים השמורים עבור העובד, והוא ממשיך הלאה תוך ניתוק קשר עם הכספים הרלוונטיים.

 

פטירה של קרוב משפחה

במקרים רבים, פטירה של אדם מקנה זכויות שונות לשארים. אולם, בשל מיפוי לקוי של כספי החיסכון של הנפטר, אובד, למעשה, הקשר עם הכספים האלו. במקרים כאלו, השארים אינם מודעים לכך שיש להם זכויות על כספי חיסכון שנעלמים מעיניהם.

 

שינויים טכנולוגיים בשירותים מקוונים

עד לא מזמן, סיפקו בנקים שונים, באמצעות אתרי האינטרנט שלהם, חיווי אודות קופות וקרנות המנוהלים על שם העמית. מרגע שתצוגה זאת אינה מסופקת יותר לגולש, פוטנציאל איבוד הקשר עם חלק מן הקרנות והקופות גדל באופן משמעותי.

 

שינויים מבניים בחברות הביטוח וקופות הגמל

בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים בהרכב חברות הביטוח וקופות הגמל. הענף הזה ידע מיזוגים של קופות, כמו גם התכנסות של חברות ביטוח שונות אל חברות האם שלהן. במצב דברים זה, רק טבעי שעובד אשר מכיר את שם חברת הביטוח או קופת הגמל שבה מנוהלים הכספים שלו, ילך לאיבוד בסבך ההיררכיה התאגידית החדשה.

 

העדר קשב ומודעות

זוהי אחת הסיבות הנפוצות לאיבוד הקשר עם כספי החיסכון של העובד. במרבית המקרים, עובדים בגילאים צעירים אינם מייחסים חשיבות להיכרות ומיפוי עדכני של כספי החיסכון ארוך הטווח שלהם. העדר הקשב או המודעות של עובדים שונים לנושא הוא אחד הגורמים המשמעותיים לצבירת כספים שאין להם דורש.

 

תיעוד לקוי של המעסיק

יצויין, כי גם למעסיק יש חלק בשיבוש הקשר שבין החוסך לכספים המיועדים לו. רבים מן המעסיקים לא טורחים להקפיד על תיעוד סדור של ההפקדות, הקופות והחסכונות של העובדים שלהם. זוהי אחת הסיבות בגינה יכול העובד למצוא עצמו לאחר שנים של עבודה, בלי הידע הבסיסי לגבי מיקומם המדויק של הכספים שנחסכו עבורו.

 

החלפת סוכן ביטוח

כאמור, כל אירוע שיש לו השפעה על תצורת הניהול של כספי החיסכון, עלול להשפיע גם על היכולת של החוסכים לקבל תמונה שלמה ועדכנית של הכספים השייכים להם. החלפת סוכן ביטוח היא דוגמה מצוינת לאירוע כזה. לעיתים, סוכן ביטוח מביא עימו המלצות להתקשרות חדשה מול תוכניות ביטוח שהוא מכיר היטב, ובמעבר הזה שבין תוכניות שונות, עלולים לחול שיבושים שונים, שיגרמו לניתוק הקשר של החוסך, עם הכספים שיועדו לו.

 

לסיכום

לא מעט אירועי חיים יכולים להשפיע על הקשר שבין כספי חיסכון לטווח ארוך, ובין העובד הזכאי להם. היכרות עם נקודות הכשל העיקריות בתהליך הזה יכולה לסייע בחיזוק הקשר שבין החוסך, לכספים שנצברו עבורו.

כסף אבוד

מידע נוסף על הר הכסף

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן